Jednoduché skládání ubrousků pro každou příležitost

Papírové a látkové ubrousky jsou krásným doplňkem, který zpestří prostírání stolu na jakékoliv akci a dodá mu slavnostní ráz. Skládání svatebních ubrousků nebo ubrousků na vánoční stůl ale může být pěkný oříšek. Proto vám dnes ukážeme několik tipů na jednoduché skládání ubrousků, které každého u stolu ohromí, ale nezabere vám příliš času a námahy.

Jak poskládat ubrousky na svatbu nebo na vánoční stůl? Co vše se dá udělat z ubrousku? A jsou lepší papírové nebo látkové? To vše vám v tomto článku prozradíme a ukážeme vám také jednoduché návody na skládání ubrousků, které zvládne úplně každý.


Obsah:

Jak vybrat ubrousky?

Ubrousky jsou důležitou součástí každé slavnostní tabule. Nejen, že jsou zde z praktických důvodů, ale tvoří také dekorační prvek stolu, a to zvlášť, pokud jsou hezky poskládané. Jednoduché skládání totiž udělá z obyčejného ubrousku propracovanou výzdobu a zpestří stůl na svatbě, vánočním stole i na dalších oslavách a akcích.

Ubrousky většinou najdete v různých barvách od klasické bílé, až po černou, zelenou nebo růžovou. Můžete je tak snadno přizpůsobit barvám zbytku stolu, nebo jimi naopak ozvláštnit minimalistické prostírání.

Nejprve je ovšem důležité vybrat, zda budou pro vaši příležitost lepší papírové nebo látkové ubrousky.

Papírové nebo látkové ubrousky? To je oč tu běží!

Látkové ubrousky už rozhodně nejsou pouze záležitostí luxusních restaurací a hotelů, ale najdete je stále častěji i na domácích akcích. Pokud chystáte soukromou oslavu a přejete si zde mít látkové ubrousky, nemusíte je nutně všechny kupovat. Bez problému si je můžete i zapůjčit. Látkové ubrousky jsou elegantnější a také ekologičtější variantou.

Pokud se rozhodnete pro papírové ubrousky, dbejte na to, aby měly alespoň dvě vrstvy. Tenčí ubrousky se totiž hůře skládají a rychleji se rozpadnou. Dejte si pozor také na vzorované ubrousky, které samy o sobě působí hezky, ale při skládání už tolik nevyniknou.

Ubrousky na svatbu

To, zda zvolíte papírové nebo látkové ubrousky, se odvíjí od vašich požadavků i stylu svatby. Obě varianty mají své výhody a nevýhody.

Ačkoliv jsou jednorázové papírové ubrousky praktické a lze je po použití jednoduše vyhodit, mají látkové ubrousky jisté kouzlo. Rozhodně působí více elegantně a stylově, takže se hodí zejména tam, kde plánujete společný oběd či večeři.

Pokud máte na svatbě jídlo zajištěné formou cateringu, ocení hosté naopak papírové ubrousky, které budou mít ve stojanech stále po ruce.

skladani-ubrousku

Vánoční ubrousky

Kolikrát jste opravdu spotřebovali všechny papírové vánoční ubrousky? A kolikrát vám po vánoční večeři zůstaly doma ještě do Velikonoc? Ačkoliv jsou papírové ubrousky praktické, protože je hned po použití vyhodíte, látkové ubrousky vám vydrží na několik Vánoc dopředu. Můžete si je také pořídit s vánočními motivy a v přesném počtu, který ke stolu potřebujete. 

Nejen, že díky tomu nebudete zbytečně plýtvat, ale také nebudete muset každý rok před svátky shánět nové.

                               

Co udělat s ubrousky?

Pokud máte ubrousky vybrané, přichází na řadu jejich skládání na stůl. Je jen na vás, zda je pouze přeložíte a uložíte pod příbory, nebo zkusíte z ubrousků poskládat něco nápaditějšího. Při skládání můžete zvolit také kombinaci více barev či materiálů.

Nejjednodušší cestou, jak ubrousky hezky naaranžovat bez velké práce, představují kroužky a spony. Najdete je v obchodech v různých barvách, tvarech i typech a usnadní vám práci při chystání stolu. Ubrousek pouze srolujete a vložíte do spony, která z něj rázem udělá ozdobu vašeho stolu.

 

Jak se skládají ubrousky na stůl?

Skládání ubrousků na svatbu

Na svatební stůl se hodí různé tvary i barvy ubrousků, můžete být tedy při tvoření a přípravě stolu kreativní. Univerzální možností, jak ubrousky složit, je tvar svíčky.

Ubrousek si celý rozložíte lícem dolům, poté dolní cíp přeložíme k hornímu, takže nám vznikne trojúhelník. Dolní stranu ohneme asi do šířky 3 centimetrů a vytvoříme tím základnu pro svíčku. Celý ubrousek otočíme a postupně jej začneme z jedné strany rolovat, dokud nám nevznikne oválný tvar. Koncový cíp založíme do záhybu a svíčka z ubrousku je hotová.

Podrobné video s postupem skládání najdete tady.

Jak poskládat ubrousky na vánoční stůl?

Tematickým a jednoduchým tvarem, do kterého lze ubrousek složit, je stromeček. Postačí vám k němu jednobarevné ubrousky.

Papírové ubrousky necháte ve tvaru čtverce, poté začnete volné cípy překládat napůl přes sebe, a to ve stejných rozestupech, dokud vám nevzniknou pravidelné pruhy. Následně takto poskládaný ubrousek otočíte a a boční cípy přeložíte přes sebe, takže vám vznikne zadní strana stromečku. Po otočení máte vánoční dekoraci hotovou a připravenou ke stolování.

Video návod na skládání ubrousku najdete zde.

Kam dát ubrousek?

To, kam ubrousek umístíte, se opět odvíjí od vašeho konkrétního stolu a místa, které na něm při prostírání zůstane. Pokud máte na stole dostatek volného místa, můžete umístit ubrousek přímo vedle talíře, například pod příbory. U velkých stolů si můžete dovolit také použití více ubrousků, a to i v kombinace látkového s papírovým.

U malých stolů umístěte složený ubrousek přímo do talíře, ušetříte tím místo a upoutáte na dekoraci větší pozornost.

Kapsa na příbory z ubrousku

Vyřešte během přípravy stolu dvě mouchy jednou ranou a použijte ubrousek jako kapsu na příbory. Na stole tak bude vše prakticky na jednom místě a zajistíte tím také, že budou příbory stále čisté a naleštěné.

Návod na vyrobení kapsy

Rozložený čtvercový ubrousek přehněte napůl, aby vám vznikl obdélník. Jednu polovinu poté opět přehněte a boční strany ohněte dozadu, takže vám vznikne jednoduchá, ale praktická kapsa. Do té můžete vložit příbor, ale i jmenovku, menu nebo jinou drobnost.

Video návod na složení kapsy na příbor najdete zde.

 vernostni-sleva-pack-and-care

 

Zdroje: